DreamMount

Szczyty marzeń

Zimowe wyprawy po Tatrach z elementami szkolenia

 
Wyprawy trwają 3 dni. Na życzenie klientów możliwe są również dłuższe. Mogą być dla indywidualne, dla 2-3 osób, a także grup do 8 osób. Do uczestnictwa zapraszam dorosłych, a także rodziców z dziećmi i młodzieżą od 12-go roku życia.


Wyprawy dla początkujących:

 
 1. Grań nad Doliną Chochołowską: 3-dniowa wyprawa z przejściem grani od Bobrowieckiej przełęczy przez Grzesia, Wołowiec, Starobociański Wierch, Ornak po Iwaniacką Przełęcz, z bazą wyprawy w schronisku na Polanie Chochołowskiej.
 
 1. Czerwone Wierchy i Grań z Kasprowego po Świnicką Przełęcz: 3-dniowa wyprawa z przejściem grani Czerwonych Wierchów, spaniem w schronisku w Dolinie Kondratowej, przeniesieniem się przez Kasprowy Wierch na Halę Gąsienicową i zakończeniem wyprawy granią od Świnickiej Przełęczy po Kasprowy Wierch.  
 

Wyprawy dla zaawansowanych:
 
 1. Świnica, Kościelec, Granaty: 3-dniowa wyprawa z wejściem na wybitne szczyty Tatr Wysokich w otoczeniu Doliny Gąsienicowej z bazą w schronisku „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej.
 
 1. Z Hali Gąsienicowej do Morskiego Oka przez góry: 3-dniowa wyprawa z Hali Gąsienicowej przez Zawrat i Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka ze spaniem w schroniskach na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
 
 1. Szpiglasowy Wierch, Mnich, Rysy: 3-dniowa wyprawa z wejściami na 3 wybitne tatrzańskie szczyty w tym na najwyższy wierzchołek Tatr Polskich, z bazą w schronisku nad Morskim Okiem. 


Wyprawy dla każdego:                                    

 
 1. Przejście przez Tatry Polskie: 5-7-dniowa wyprawa w zależności od wariantu i formy uczestników przez Tatry Polskie od Doliny Chochołowskiej po Morskie Oko z wchodzeniem na szczyty i przełęcze znajdujące się zarówno w Głównej Grani Tatr jak i w graniach bocznych. Wielka przygoda ze spaniem niemal codziennie w innym schronisku (Polana Chochołowska, Dolina Kościeliska, Kondratowa, Hala Gąsienicowa, Pięć Stawów, Morskie Oko).
 
 1. Grań Tatr Zachodnich: 5-dniowa wyprawa granią Tatr Zachodnich od Grzesia po Przełęcz Liliowe z pominięciem odcinka grani rezerwatu (Pyszniańska Przełęcz – Ciemniak), ze spaniem w schroniskach na Polanie Chochołowskiej, w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej.
 
Powyższe zestawienie to tylko przykłady obejmujące tylko część Tatr Polskich z włączeniem odcinków Głównej Grani Tatr – granicy polsko-słowackiej.

 
Zestawienie czego uczestnicy wypraw się nauczą:
 
Poza ewidentnymi walorami przyrodniczymi i estetycznymi:
 1. umiejętność oceny zagrożenia lawinowego,
 2. umiejętność samoratownictwa w lawinach (**),
 3. umiejętność planowania wycieczek zimowych w tym wyboru bezpiecznej drogi podejścia i powrotu,
 4. umiejętności używania raków i czekana,
 5. umiejętność poruszania się w śniegu i lodzie,
 6. umiejętność podstawowego posługiwania się liną (*):
 • wiązanie kilku podstawowych węzłów,
 • prosta asekuracja w śniegu i lodzie,
 • asekuracja lotna,
 • metody asekuracji partnera na stanowisku,
 • zjazd na linie,
 • wychodzenie po linie,
 • autoratownictwo (**),
 • umiejętność doboru sprzętu na zimowe wycieczki,
 • umiejętność podstaw nawigacji w terenie,
 • umiejętność zakładania biwaku w górach (jama śnieżna, iglo, etc.) (***).
 
(*) – nie dotyczy wypraw dla początkujących,
(**) – dotyczy wypraw, na których uczestnicy chcą poświęcić dzień na naukę wyciągania partnera, który spadł z nawisu na grani lub wpadł do szczeliny, kosztem wejścia na szczyt tego dnia lub przedłużyć wyprawę o dzień takiej nauki.
(***) – dotyczy wypraw, na których uczestnicy chcą wykopać jamę i sprawdzić w takiej komfort biwaku.
 

Warunki uczestnictwa
 1. posiadanie podstawowego sprzętu  osobistego i ekwipunku do uprawiania zimowej kwalifikowanej turystyki wysokogórskiej na nartach (można wypożyczyć na miejscu: zestaw ski-turowy, uprząż, kask, karabinki, raki, czekan, zestaw lawinowy).
 2. ZALECANE posiadanie ubezpieczenia NNW w zakresie zimowej kwalifikowanej turystyki wysokogórskiej na czas trwania szkolenia.